6 جایی که بایستی مراقب ترمزت باشی .

menuordersearch
binayadak.ir
بلاگ
۱۴۰۲/۸/۲۹ دوشنبه
(4)
(0)
6 جایی که بایستی مراقب ترمزت باشی .
6 جایی که بایستی مراقب ترمزت باشی .

یکی از قطعات مهم در قسمت سیستم ترمز خودروها، لنت های ترمز است. اطمینان از سالم بودن آن برای عملکرد صحیح ترمز خودرو لازم، ضروری و حیاتی است. ما قصد داریم تا نشانه ها و علائم تمام شدن عمر لنت ترمز خودروها و عواقب و پیامدهای عدم تعویض به موقع آن را مطرح کنیم.

سیستم ترمز خودورها یک سیستم ایمنی محسوب می‌شود که کارکرد صحیح آن و سالم بودن قطعات آن برای کاهش سرعت خودرو و توقف و نیز جلوگیری از بروز حوادث برای هر خودرویی لازم است. عملکرد سیستم ترمز بدین گونه است که با فشردن پدال ترمز توسط راننده، روغن ترمز درون کاسه لنت های ترمز جریان پیدا کرده و سبب حرکت پیستون و در نهایت لنت ها شده که با نزدیک شدن به دیسک ترمز و ایجاد اصطکاک بین این دو، از سرعت چرخ ها کاسته شده و نهایتا سبب توقف خودرو می‌شود.

علائم و نشانه های تمام شدن عمر مفید لنت ها
لنت ترمز خودرو همانند دیگر قطعات مصرفی خودرو در اثر کارکرد و مرور زمان مستهلک شده و نیاز به تعویض پیدا میکند. از مواردی که در عملکرد و طول عمر لنت ترمز خودرو موثر است 1- جنس و کیفیت لنت 2- نحوه رانندگی، بدیهی است که در اثر ترمزهای پی در پی، (رانندگی تهاجمی )عمر مفید لنت کاهش می‌یابد.3- نوع خودرو و اضافه وزن خودرو( تعداد سرنشینان) 4- مسیرهای پیموده شده( مقایسه خیابان با ترافیک و جاده)

 

6 جایی که بایستی مراقب ترمزت باشی

محل نصب لنت ترمز خودرو و نمایش دیسک صفحه

6 جایی که بایستی مراقب ترمزت باشی، بیا بهت بگم چه موقع

1- شنیده شدن صداهای اضافی
یکی از مواردی که بایستی مراقب ترمزت باشی، شنیدن صداهای سوت کشیدن ناهنجار است. چنانچه در هنگام رانندگی و ترمزگیری صداهای سوت و جیغ ناهنجار از ناحیه چرخها بگوش برسد میتواند نشان از اتمام لنت ترمز باشد.هر چند که لنت های نامرغوب و بی کیفیت هم ایجاد سوت غیر عادی میکنند.
اما به طور معمول با تمام شدن لنت،در اثر تماس و برخورد صفحه دیسک ترمز با کاسه چرخها سبب ایجاد صدای اضافی و ناهنجار میشود. در این حالت بایستی لنت های ترمز تعویض شود چرا که عدم تعویض، در اثر برخورد دیسک ترمز با کاسه ترمز باعث خراش و آسیب به دیسک چرخ خواهد شد.در صورت خرابی و خراش دیسک چرخ حتی لنت های جدید هم کارآیی نخواهند داشت و زودتر از موعد مستهلک خواهند گردید.

2- روشن شدن چراغ هشدار دهنده
دومین موردی که بایستی مراقب ترمزت باشی، در خودروهایی که مجهز به چراغ هشدار دهنده میباشند لنت ترمز پس از ساییده شدن و فرسودگی چراغ هشدار دهنده روشن میشود.در این حالت بایستی نسبت به بررسی لنت ها اقدام نمود تا در صورت نیاز به تعویض، لنت های نو و جدید را جایگزین کنید.
3- افزایش فاصله ترمز و لرزش پدال ترمز به هنگام ترمزگیری
سومین نکته که بایستی مراقب ترمزت باشی، اگر فاصله بین پدال ترمز ورودی و عملکرد ترمز کاهش یابد و نیاز به فشار بیشتری بر روی پدال ترمز برای ترمز کردن داشته باشید و یا لرزیدن پدال ترمز به هنگام ترمزگیری، که امکان دارد پدال به پای راننده ضربه بزند.در چنین حالتی لنت ترمز به اتمام رسیده و بایستی در اسرع وقت لنت ها تعویض گردد.
4- درست عمل نکردن لنتها و کشیده شدن ترمزهای
چهارمین نکته ای که بایستی مراقب ترمزت باشی، اینکه به هنگام ترمزگیری، ترمز بدرستی کار نمیکند به طوری که راننده پدال ترمز را تا آخر فشار میدهد اما سرعت خودرو کاهش نمی‌یابد و یا ممکن است با فشار به پدال ترمز، خودرو به سمتی کشیده شود.در چنین حالتی لنتهای خودرو به اتمام رسیده و بایستی تعویض گردد.

5- پایین آمدن سطح روغن در مخزن روغن ترمز
پنجمین نکته ای که بایستی مراقب ترمزت باشی، پایین آمدن سطح روغن در مخزن روغن ترمز است.در چنین حالتی ابتدا نشتی روغن درسیستم ترمز را بررسی میکنیم در صورتیکه در سیستم ترمز نشتی وجود نداشت بایستی لنتها را مورد بررسی قرار داد چرا که در سیستم ترمز، با تمام شدن لنت ها، پیستونهای ترمز به جلو رفته و روغن ترمز پشت پیستونها پر میشود و در نتیجه سبب پایین آمدن سطح روغن در مخزن روغن ترمز خواهد شد.
6- بالا آمدن ترمز دستی بیشتر از حالت معمول
و نکته ای ششم که بایستی مراقب ترمزت باشی، بالا آمدن ترمز دستی بیشتر از حالت معمول است. در چنین حالتی بایستی لنت های خودرو، بخصوص لنت های عقب مورد بررسی قرار گیرد و در صورت مستهلک شدن و فرسودگی، تعویض گردد.

 

عواقب و عوارض منفی تعویض نکردن به موقع لنت ترمز

عواقب و عوارض منفی تعویض نکردن به موقع لنت ترمز

قطعات خودرو پس از مستهلک شدن واتمام عمر مفیدشان باید با قطعات نو و با کیفیت جایگزین شوند. زیرا سالم بودن هر یک از قطعات برای حرکت خودرو و جلوگیری از بروز حوادث ضروری است. لنت ترمز خودرو هم به عنوان مهم ترین قطعه سیستم ترمز باید سالم بوده و عاری از هر گونه فرسودگی باشد. زیرا در صورت تعویض دیر هنگام لنت های ترمز، عواقبی از جمله آسیب به دیگر قطعات و اجزای سیستم ترمز از جمله روتور و کالیپر پدید می‌آید. علاوه بر این تمام شدن لنت ترمز سبب می‌شود که سیستم ترمز به خوبی عمل نکند و در پی آن کنترل خودرو به هنگام رانندگی از دست راننده خارج بشود که می‌تواند حوادث و آسیب های جبران ناپذیری را متوجه خودرو و سرنشینان آن کند.
و در انتهای مقاله نتیجه میگیریم با توجه به اینکه لنت ترمز یکی از قطعات مهم خودرو است بایستی
در زمان تمام شدن و فرسودگی نسبت به تعویض سریع آن اقدام شود. زیرا سبب به بار آمدن هزینه های گزاف و علاوه بر آن به وجود آمدن خطرات جدی به هنگام رانندگی می‌شود. به طور معمول پس از 35 تا 40 هزار کیلومتر باید لنت ها مورد بررسی قرار بگیرد و همچنین زمانی که 80 درصد لنت ها از بین رفته باشد باید نسبت به تعویض‌ آنها اقدام شود. در حالت معمول ضخامت لنت ها باید در حدود 6 میلی متر باشد که اگر کم تر از این میزان باشد، زمان تعویض لنت ها فرا رسیده است.

مهم است بدانید که علائم فوق تنها برخی از علائم ممکن هستند و توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر یک از این علائم، خودرو خود را توسط یک تکنسین متخصص بررسی کنید تا مشکل را تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام دهید.


نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر


مشهد - بولوار هاشمیه 65 - پلاک 38- واحد 5 - صدقی

telegramwhatsuppinterest
7 روز ضمانت بازگشت7 روز ضمانت بازگشتضمانت اصل بودن کالاضمانت اصل بودن کالاتحویل اکسپرستحویل اکسپرس
تصویر پروانه کسب
logo-samandehi